Yabancı ilgisi oyuncak siparişlerini % 42 arttırdı

26.04.2019Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. (TÜYAP) ve Oyuncakçılar Derneği (OYDER) ile Ticaret Bakanlığı’nın yanı sıra KOSGEB desteğiyle düzenlenen ‘İstanbul Oyuncak Fuarı 2019’ 2’nci kez tüm sektörü tek çatı altında buluşturdu. Yoğun bir katılımın yaşandığı fuarda geçen yıla oranla yurt dışı ziyaretçi sayısında yüzde 69 artış sağlandı. Hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler, peluşlardan yapbozlara, tahta oyuncaklardan dış mekan ürünlerine, zeka geliştirici oyuncaklardan robotlara kadar binlerce ürünü tek tek inceleme fırsatı buldu.

5 kıtadan 60 ülke İstanbul’da buluştu
Bu yıl Almanya, Arnavutluk, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Goban, Gine, Güney Afrika, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, Kamerun, Katar, Kuveyt, Lüksemburg, Muaritius, Moğolistan, Nijerya, Romanya, Rusya, Slovenya, Sudan, Togo, Tunus ve Umman olmak üzere 24 ülkenin ilk kez ziyaretçi olarak katılımcılarla buluştuğunu belirten TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Afrika, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın yer aldığı 4 kıtadaki 60 ülkeden yabancı ziyaretçilerimizi ağırladık. Yurt dışı ziyaretçinin artması ile geçen yıla oranla alınan siparişlerde yüzde 42 oranında artış sağlandı.” Fuarın, 7 ülkeden (Çin, Danimarka, Almanya, Hong Kong, İtalya, Japonya ve Türkiye)  22’si yeni 56 marka, 53 firma ve firma temsilciliğine de ev sahipliği yaptığının bilgisini veren Ersözlü, TÜYAP olarak yurt içindeki 60 ilden 600 perakendeciyi fuar kapsamında ağırladıklarını ifade etti. Ayrıca, kısa sürede oyuncak sektöründe en önemli ihtisas fuarlarından biri haline gelen ve bu yıl beklenen ihracat hedefine ulaşmayı başaran fuar için hedef yükselttiklerini belirten Ersözlü, “Fuarımızda her yıl ziyaretçi ve katılımcı sayısı ile memnuniyet anlamında ciddi bir artış var. Bu da bizi motive ediyor. Bu sayede 2020 yılı için hazırlıklara şimdiden başladık” dedi.

Yönetmelik hakkında önemli bilgiler verildi
Diğer taraftan son teknolojiye sahip, özel tasarım ürünler kadar fuarda düzenlenen eğitimler de hem katılımcılar hem de ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Özellikle ‘Oyuncak Yönetmeliği ve Mevzuatı’ ile ilgili önemli bir eğitim alan katılımcı ve ziyaretçiler, konuyla ilgili merak ettikleri tüm sorularının cevabını alma şansı buldular. Fuarda bulunmaktan dolayı çok memnun olduklarını dile getirerek, önümüzdeki yıllarda yapılacak fuarları ve yeni ürünleri görmeyi heyecanla beklediklerini söylediler.    ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN