HAKKIMIZDA

Tüyap, 28 Haziran 1979 tarihinde, İstanbul’da kurulmuştur. Ana faaliyet konusu yurt içinde ve yurt dışında fuar düzenlemek olan kuruluş, ilk fuarlarını İstanbul Spor ve Sergi Sarayı ve İstanbul Taksim’de bulunan Etap Marmara Oteli’nde hazırlamış, hızla çoğalan projeler ve sanayi fuarlarına yöneliş, geniş fuar alanı ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Büyüme sürecinde 30 Mart 1987’de Tepebaşı’nda bulunan Tüyap İstanbul Sergi Sarayı faaliyete geçirilmiş, çağdaş fuar merkezi ihtiyacının uzun vadede karşılanmasını ise, uluslararası standartlarda modern bir alt yapıya sahip “Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi”ni 1996 yılında hizmete açarak sağlamıştır.

Türkiye'de fuarcılık sektörü Tüyap ile birlikte düzenli bir ticari faaliyet olarak ülkenin gündemine girmiştir. Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi 120.000 m2 kapalı ve 25.000 m2 açık toplam 145.000 m2 fuar alanında, her zaman mükemmeli arayan Tüyap hizmet anlayışı ile uluslararası nitelikte imkanlar sunmaktadır. Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, Türkiye'de özel sektörün sahip olduğu tek ve en büyük fuar merkezidir.


Tüyap, İstanbul'daki gelişim ve büyümesine paralel olarak, Anadolu'ya da birçok yatırım yapmış; Bursa, Konya, Adana ve Samsun fuar alanlarını hizmete sunmuştur. Tüyap Fuarcılık Grubu; İstanbul, Bursa, Konya, Adana, Samsun, Ankara, İzmir, Gaziantep, Eskişehir, Antalya, Kocaeli ve Kayseri’de bulunan 12 şehirdeki satış ağının yanı sıra; yurt dışında da Moskova, Tahran, Ljubljana, Belgrad, Tiflis ve Üsküp ofisleri ve 27 ülkedeki temsilcilik ağıyla, dünyada ve ülkemizde fuarcılık sektörünün önde gelen kuruluşlarından birisi haline gelmiştir. Avrasya bölgesinde bir güç olan Tüyap ile dünyada küresel bir güç haline gelmiş Reed Exhibitions’ın (RX) yolları 1 Haziran 2012 tarihinde kesişti ve 2 büyük güç arasında Reed Tüyap Fuarcılık A.Ş. adı altında bir şirket kuruldu. Bu ortak girişim ile ülke ve bölge ticareti gelişmekte, daha geniş pazar olanaklarının bulunması sağlanmakta, özellikle İstanbul’un dünya fuarları içinde önemi hızla artmaktadır.

Tüyap Fuarcılık Grubu bugüne kadar yurt içinde 1.901 ve yurt dışında 40 ülkede 211 olmak üzere toplam 2.112 fuar düzenledi. 128 ülkeden 356.256 katılımcı kuruluşa, 219 ülkeden 71.257.915 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Yurt içi ve yurt dışı meslek örgütleriyle iş birliğine büyük önem veren Tüyap, ICCA (Uluslararası Kongre ve Toplantı Derneği), ICC (Uluslararası Ticaret Odası) ve UFI (Küresel Fuar Endüstrisi Birliği) üyelikleri beraberinde, nitelikli ihtisas fuarlarının uluslararası takvimlerde yer almasına onay veren saygın meslek örgütlerinden IAF (Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu)’ın üyesi olup, COPE (Ambalaj Fuarları Organizatörleri Konfederasyonu), EUMABOIS (Avrupa Ağaç İşleme Makineleri Üreticileri Birliği) ve OICA (Uluslararası Motorlu Araç Üreticileri Birliği) tarafından desteklenmektedir. Ülkemizde fuarcılık sektörünün en önemli meslek kuruluşu olan Türkiye Fuar Yapımcıları Derneği’nin kuruluşuna öncülük etmiş olup, halen derneğin dönem başkanlığını da yürütmektedir.

GRUP ŞİRKETLERİMİZ

TÜYAP TÜM FUARCILIK

REED TÜYAP FUARCILIK

TÜYAP İHTİSAS FUARLARI A.Ş.

TÜYAP BURSA FUARCILIK

TÜYAP KONYA FUARCILIK

TÜYAP ADANA FUARCILIK

TÜYAP TANITIM