Avrasya’nın en büyüğü Maden Türkiye Fuarı 2 Mayıs’ta başladı

02.05.2024Avrasya’nın en büyüğü
 Maden Türkiye Fuarı 2 Mayıs’ta  başladı
 
Uluslararası Madencilik, Tünel İnşa, Makine Ekipmanları ve İş Makineleri Fuarı, 2 Mayıs 2024 tarihinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını açtı. Tüyap Fuarcılık Grubu tarafından bu yıl 11. kez düzenlenen fuar 5 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilir.
 
İlk gününde dünyanın dört bir yanından binlerce ziyaretçiyi ağırlayan ve önemli iş birliklerine sahne olan fuarın ikinci gününde “Kritik Mineraller” ve ‘’Sürdürülebilir Madencilik’’ konulu iki önemli panel de gerçekleşecek.
 
Madencilik sektörünü iki yılda bir buluşturan Maden Türkiye Fuarı, artan talep nedeniyle bu yıl daha büyük bir alanda gerçekleşiyor. Bir önceki fuara göre %23 büyüyen fuar alanında bu yıl 700'ün üzerinde katılımcı firma yer alıyor. 1-2-3-4-5-6-7-8-10 no’lu dokuz adet salonun yanı sıra açık alanda da ürünler sergileniyor.
 
Ziyaretçiler, 48.000 metrekarelik alanda delici makine ve ekipmanlardan kesme-yükleme-taşıma makine ve ekipmanlarına, jeolojik etüt ekipmanlarından sondaj makine ve ekipmanlarına, öğütme-kırma-eleme-ayıklama makine ve ekipmanlarından kimyasal zenginleştirme malzeme ve ekipmanlarına, iş ve işçi sağlığı ekipmanlarından jeneratörler, elektrik motorları, transformatörlere kadar maden dünyasına ait her şeye tek çatı altında ulaşabiliyor.
 
Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş Genel Müdürü İlhan Ersözlü konuşmasında “Madenciliğin gelişmesinde çok büyük katkıları olan Güven Önal Hoca’yı anarak konuşmama başlamak isterim, Allah’tan rahmet sevenlerine sabırlar diliyorum. Erzincan’daki maden kazasında hayatını kaybedenlere de Allah’tan rahmet diliyorum. Bu yıl 11.’sini gerçekleştirdiğimiz Maden Türkiye Fuarı, 9 ayrı salonda ve açık alan olmak üzere en önemli faaliyet gösteren firmaların katılımı ile açılışımızı gerçekleştirdik. Avusturya’dan, Almanya’dan ve Çin’den direk katılım ile fuarımızın açılışını yaptık. %90 oranla yabancı katılım sayısı, %50 oranında yerli katılım ile birlikte, 103 ülkeden katılım sağlayan firmalarımız bulunmaktadır. Fuarın yurt içinde ve yurt dışında olmak üzere ihracat oranını artırması ve hedef kitleye ulaşmasını sağlamasını temenni ederim.” ifadelerini kullandı.
 
Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Yücel ise “Öncelikle madenciliğin gelişmesine katkı sağlayan çok kıymetli hocamız olan Güven Önal’a Allah’tan rahmet diliyorum. Sektörde %147 artış gözlemlenmektedir. Stant olarak 37 ülkeden, katılımcı olarak da 100 ülkeden talep olmuştur. 48.000m2 alanda sergilenecek olan fuarımız için madenciliğin gelişimine katkı sağlayacak olan ve sektörde hedeflenen oranlara ulaşmasını temenni ediyorum.” dedi.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan “ Maden sektörünün en kapsamlı fuarı olan ve bu sene 11. Gerçekleştirdiğimiz fuarda olmanın mutluluğunu dile getirmek isterim. Yakın zamanda yaşanmış olan maden kazalarında hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum, yakınlarına da sabır diliyorum. Madencilik, en riskli sektörlerden biridir. “İnsan yaşarken sektör yaşasın” prensibini benimseyerek bakanlık olarak gerekli tedbirleri almaya gayret gösteriyoruz. On yılı aşkın süredir bu sektörde bütün gelişmelerden haberdar olabilmek için fuarlara ziyaretimizi sürdürme imkanı veren ve gelişime katkı sağlayan herkese teşekkür ederim. Güven Önal Hoca’mıza Allah’tan rahmet diliyor, ailesine sabır diliyorum.” dedi.
 
 
İlk günde rekor ziyaretçi
Konusunda Avrasya’nın en büyük fuarı olarak öne çıkan Maden Türkiye’yi ilk günden Türkiye'nin dört bir yanından ve Özbekistan, İsveç, Kazakistan, Bulgaristan, Fransa, Almanya, İtalya, Rusya, İspanya ve İngiltere başta olmak üzere yurtdışından yoğun ilgi oldu. Fuar boyunca, Tüyap Fuarcılık Grubu yurt dışı bölge ofisleri, İran, Moskova, Gürcistan ve Üsküp’ten alım heyetlerini de fuara getirecek. Fuar sonuna dek toplam ziyaretçi sayısının 22 binin üzerine olması bekleniyor.
 
Hem iş ağını genişletme hem bilgi edinme imkanı
Maden Türkiye, ürün ve hizmetleri keşfetmenin ötesinde yeni iş bağlantıları kurma ve sektörün önde gelen oyuncularıyla tanışma fırsatı da sunuyor. Sektördeki en son gelişmelerden haberdar olmak isteyenler ise 3 Mayıs 2024 Cuma günü 10:30-12.30 saatleri arasında “Kritik Mineraller” paneline, 14:30-16:30 saatleri arasında ‘’Sürdürülebilir Madencilik’’ paneline katılabilirler. 
5 Mayıs’ta kapanacak olan Maden Türkiye Fuarı, ilk üç gün 10.00-18.00, son gün ise ise 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN