“Türkiye fuarcılıkta hızlı toparlanan ülkelerden biri oldu”

11.12.2020Dünyada hacmi 325 milyar doları bulan fuarcılık sektörü, 2020’de pandemi nedeniyle zor günler geçirdi. Ancak Dünya Fuarcılık Örgütü’nün (UFI) Kasım ayında yayınlanan Barometre Araştırmasına katılan dünya genelindeki fuar organizatör şirketlerinin yüzde 30’u işlerin normale döndüğünü açıkladı.  TÜYAP Yönetim Kurulu Üyesi ve Stratejik Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Ünal Öztop,  “Fuarcılıkta toparlanma Uzakdoğu’dan, Çin’den başladı. Rusya’dan, oradan da bize gelen bir normalleşme dalgası görüyoruz. Fuarcılıkta kapılarını hızlı açan ülkelerden biri de Türkiye oldu. O anlamda avantajlıydık. Bu süreçte açtığımız fuarlarımızda beklediğimizin çok üstünde uluslararası ziyaretçiyi ağırladık 2021’de toparlanmanın daha da hızlanmasını bekliyoruz” dedi.
 
 
Pandemi nedeniyle daralan dünya ticaretinin en fazla etkilediği sektörlerden biri fuarcılık… Pandeminin pik yaptığı dönemde dünyada yüzde 80 oranında daralan fuarcılık sektörü, Haziran ayından sonra toparlanmaya başladı. Buna rağmen fuarcılık sektörünün “altın yılı” olarak kabul edilen 2019 yılındaki rakamlara erişmesinin 2023 yılını bulacağı belirtiliyor. Dünyada fuarcılığın hacmi, 325 milyar doları buluyor. 2019’da 180 ülkede 32 bin fuar düzenlenmişti. Bu fuarlara 4,5 milyon firma katılırken, 500 milyondan fazla kişi ziyaret etmişti. Türkiye’nin dünya fuarcılık sektöründeki payı yüzde 1,2 olurken, sektör 3,5 milyar dolarlık bir iş hacmine ulaşmıştı. 2020 yılına iyi bir başlangıç yapan fuarcılık sektörü, pandeminin kontrol edilemez seviyelere gelmesiyle birlikte büyük bir darbe aldı.
 
 
“Toparlanma Uzakdoğu’dan başladı”
 
Dünya Fuarcılık Örgütü’nün barometre araştırmasına göre, Mayıs ayında sektörde işlerin normal gittiğini söyleyenlerin oranı yüzde 5’in altına düşerken, Kasım ayında aynı soruya olumlu yanıt verenlerin oranı yüzde 30’a çıktı.
Fuarcılık sektörünün 2020 yılını değerlendiren TÜYAP Yönetim Kurulu Üyesi ve Stratejik Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Ünal Öztop, fuarcılıkta işlerin hızlı toparlandığı ülkelerden birinin Türkiye olduğunu söyledi. Öztop, “Dünya Fuarcılık Örgütü’nün araştırmasına göre fuarcılıkta toparlanma Uzakdoğu’dan, Çin’den başladı. Rusya’dan, oradan da bize gelen bir normalleşme dalgası görüyoruz. Fuarcılıkta kapılarını hızlı açan ülkelerden biri de Türkiye oldu. O anlamda avantajlıydık. TÜYAP olarak Ekim ve Kasım aylarında düzenlediğimiz fuarlara yurt dışından çok yoğun ilgi oldu. Bu da şunu gösteriyor bu insanların iş yapmaya ihtiyacı var. İş yapacak platformu hangi ülke onlara sağlarsa o ülkeye gidecekler” dedi.
 
“Fuarların yüzde 20’si açıldı”
 
Türkiye’deki fuarcılık faaliyetleri, 2020 yılının Mart ayında Bakanlık kararı ile 1 Eylül’e kadar durduruldu. Ekim ayının başında kapılarını ziyaretçilerine yeniden açan TÜYAP Fuarcılık Grubu, Ekim-Kasım aylarında üç fuar düzenledi. TÜYAP’ın düzenlediği bu fuarlara toplamda 15 binden fazla ziyaretçi gelirken, bunların 4 bin 200’ü yabancı ziyaretçiydi.
Avrupa’daki fuarların 2021 yılının ilk çeyreğinde açılma ihtimalinin çok düşük olduğunu söyleyen Zeynep Ünal Öztop, “Türkiye, normalde 2020 yılında 419 fuar düzenleyecekti ama hem küreselde hem de Türkiye’de sektör durma noktasına geldi. 2020’nin Ocak ayında fuar takvimi yayınlandığında bizim 80’i aşkın fuarımız vardı. Ocak-Mart arası 15’e yakın fuar gerçekleştirdik. Ekimden sonra ise 1 tane kiracı fuarla birlikte 4 tane fuar açtık. Dolayısıyla biz fuarlarımızın ancak yüzde 20’sini açabildik. Türkiye geneline uyarlarsak yüzde 80’ine yakını bu sene ya ertelendi ya da iptal edildi” diye konuştu.
 
“Fuar takvimimizi uygulayacağız”
 
2021 yılının ilk ve ikinci çeyreğinde fuarcılığın zorlanacağını belirten Öztop şu değerlendirmeleri yaptı: “Genel olarak 2021 yılının ilk yarısında fuarcılık sektörü zorlansa da Doğu ülkelerinde toparlanmanın daha hızlı olacağını bekliyoruz. Dolayısıyla TÜYAP Fuarcılık Grubu olarak pandeminin seyrinde kontrol edemediğimiz ölçüde bir kötüleşme olmazsa Ocak ayından itibaren fuar takvimimizi planladığımız şekilde uygulayacağız. Ama bütün araştırmalar şunu söylüyor ki; fuarcılık sektörünün 2020’deki çöküşten sonra, pik yaptığı 2019 seviyelerine gelmesi 2023’ün başlarını bulabilir.”
 
Yabancı ziyaretçinin niteliği arttı”
 
Tüm olumsuz şartlara rağmen Türkiye’de gelecek yıl fuarcılık sektörünün 2020 yılından daha iyi olacağını öngören Öztop, “Türkiye’de fuarlarımızın açılacağını öngörüyoruz ama yurt dışı katılımcılarımızın büyük ölçüde gelemeyeceği bir senaryoya kendimizi hazırlıyoruz. Seyahat kısıtlamaları nedeniyle gelemeyen uluslararası katılımcılarımıza yönelik uzaktan katılım paketleri, dijitalde kendilerini temsil edebilecekleri yan çözümlerle uluslararası katılımcılarımızı fuarlarımıza dahil etmeyi planlıyoruz. Pandemi döneminde uluslararası ziyaretçiler konusunda sayısal olarak azalma gördük ama gerçekleştirdiğimiz fuarlar bize şunu gösterdi ki sayıda azalma olsa bile nitelikte bir kayıp yaşamadık. Çok ciddi alım yapmak isteyen ziyaretçiler fuarlara geldiler. Bu da gelen insan sayısının neredeyse iki katı bir ticaret hacminin yakalanmasını sağladı” şeklinde konuştu.
 
Sanal değil hibrit fuar yapıyoruz!
 
Pandemiyle birlikte sanal fuarlara değil dijital uygulamalarla zenginleştirilmiş fiziki fuarlar olan hibrit fuarcılığa yöneldiklerini kaydeden Zeynep Ünal Öztop, fuarcılık sektörünün dijitalleşmesinin kaçınılmaz olduğunu şöyle anlattı: “Yeni süreçte kendimizi en iyi şekilde yeni normaldeki fuarlara hazırlayarak geçirdik. Burada birinci önceliğimiz fuarlara adım atacak katılımcı ve ziyaretçilerimizin sağlığını korumaktı. Türk Standartları Enstitüsü’nün COVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı şartlarını yerine getirerek TSE COVID-19 Güvenli Hizmet Belgesi almaya hak kazanan ilk ve tek fuarcılık şirketi olmaya hak kazandık.  Bundan sonra fuarlarımızı sadece mekânla ve zamanla sınırlamamak için neler yapabileceğimiz konusunda kafa yorduk. Zaten 2015’ten beri dijitalleşme çalışmaları yapıyorduk; bu dönemde hızlandırdık, hibrit fuarcılığa odaklandık. Sanal ve hibrit fuarcılığı biraz daha farklı ele alıyoruz. Biz fiziksel bacağı olan hibrit fuarlar düzenliyoruz. Fuarlarımızı belirlediğimiz tarihte yapıyoruz; ama katılımcı firmalara kendilerini dijital ortamda temsil edebilecekleri sanal bir alan sunuyoruz. Oluşturduğumuz MyTüyap platformu altında firmaların profil oluşturmalarını, kendilerini ve ürünleri tanıtacak şekilde kendine bir varlık oluşturmasını sağlıyoruz. Fuar bitse dahi ziyaretçilerle katılımcıların yıl boyu iletişim ve etkileşim içinde olmalarına olanak sağlıyoruz. Neden fuarları tamamen sanala taşımıyoruz derseniz; yüz yüzenin yerini hiçbir şey tutmuyor.” ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN