Untitled Document


BASIN BÜLTENİ       

19. İzmir Kitap Fuarı Açıldı

 

Kuruluşumuz TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile bu sene on dokuzuncusu düzenlenen İzmir Kitap Fuarı 19 Nisan 2014 Cumartesi günü saat 12.00’de düzenlenen törenle İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Sayın Muzaffer Tunçağ, Konak Belediye Başkanı Sayın Sema Pekdaş, Karşıyaka Belediye Başkanı Sayın  Hüseyin Mutlu Akpınar, Karabağlar Belediye Başkanı Sayın Muhittin Selvitopu, 19. İzmir Kitap Fuarı Onur Konuğu Sayın Feyza Hepçilingirler, TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Sayın Doğan Hızlan, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Sayın Metin Celal ve TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Sayın Deniz Kavukçuoğlu tarafından Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda açıldı.

Bu yıl 405 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen fuarda dokuz gün süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleriyle yaklaşık 145 etkinlik gerçekleştirilecek.

Fuarda düzenlenecek etkinlikler kapsamında Feyza Hepçilingirler, Doğan Hızlan, Gülten Dayıoğlu, İlber Ortaylı, Canan Tan, Muzaffer İzgü, Füruzan, Ercan Kesal, Murathan Mungan, Yılmaz Özdil, Can Dündar, Ayfer Tunç, İlker Başbuğ, Deniz Kavukçuoğlu, Sunay Akın, Ahmet Ümit, Ataol Behramoğlu, Mustafa Balbay, Uğur Dündar, Doğu Perinçek, Ahmet Telli, Erdoğan Aydın, Yekta Kopan, Enver Ercan, Erendiz Atasü, Ayşe Kulin, Onur Öymen, Aslı Tohumcu, Behiç Ak, Bülent Habora, Nihat Behram ve pek çok değerli yazar ve şair konuk oluyor.

 

Fuarın Onur Konuğu Feyza Hepçilingirler

 

19. İzmir Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu değerli yazar Feyza Hepçilingirler.  1948 yılında Ayvalık’ta doğan Hepçilingirler, İstanbul Yüksek Öğretmen Okulunu ve İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. İzmir Kemalpaşa ve İzmir Karataş liselerinde edebiyat öğretmeni ve Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yazmaya, okul yıllarında (1963) Feyza Baran adıyla ve İzmir'de kimi dergilerde yayımlanan şiirlerle başladı. 1979 yılında Kültür Bakanlığının açtığı Çocuk Yapıtları Yarışmasında 'Yanlışlıklar' adlı oyunuyla Başarı Ödülü, 1981'de Akademi Kitabevi Yarışmasında 'Sabah Yolcuları' adlı dosyasıyla Öykü Birincilik Ödülü kazandı. 'Eski Bir Balerin' adlı kitabıyla Sait Faik Hikâye Armağanını (1985), 'Potluğu Gidermek' adlı öyküsüyle Yunus Nadi Armağanı Öykü İkincilik Ödülünü (1989), 'Ne Güzel Ölmüştüm' adlı öyküsüyle Borski Grümen (Balkan Yazarlar Karşılaşması) Ödülünü (1991), 'Savrulmalar' adlı öykü kitabıyla da Sedat Simavi Edebiyat Ödülünü (1997) aldı. Şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi'nde öğretim görevliliğine ve Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki’nde yazılarına devam etmektedir.

Garip Şairleri 100 Yaşında

Şiirimizin önemli isimleri Orhan Veli ve Oktay Rifat’ın doğumlarının 100, Melih Cevdet Anday’ın 99. yaşı sebebiyle fuarın teması “Garip Şairleri 100 Yaşında” olarak belirlendi. Fuarda sunuş yazısının Enver Ercan tarafından hazırlandığı TÜYAP’ın düzenleyeceği“Garip Şairleri 100 Yaşında Sergisi”nin yanı sıra şiir dinletileri ve söyleşiler gerçekleştirilecek. Fuarın diğer sergisi ise Yapı Kredi Yayınları tarafından düzenlenen “Sakın Şaşırma: Orhan Veli 100 Yaşında” sergisidir. Orhan Veli arşivindeki ve koleksiyonerlerdeki fotoğraflar, mektuplar, şiirler, kitaplar, gazete ve dergiler, resimler, heykeller ve çizimlerden oluşuyor. Sergide 36 yaşında yitirdiğimiz şairin kısacık yaşamı kronolojik bölümler halinde, bütün yönleriyle ortaya konuyor.

 

Çukurova ve Bursa kitap fuarlarının ardından İzmir Kitap Fuarı’nda da Orhan Kemal’in 100. yaşı TÜYAP tarafından kutlanmaya devam ediyor. İçerik ve arşivin Işık Öğütçü, tasarımının ise Sadık Karamustafa tarafından yürütüldüğü Orhan Kemal 100 Yaşında sergisi fuar süresince İzmirli okurlarıyla buluşacak. Fuarda yer alacak bir diğer sergi ise “TÜYAP Çocuk Tiyatrosu Afişleri” Yarışması için hazırlanan tiyatro afişleri sergisidir. Sergi, Eğitim ve Kaynak Kitaplarla Sınavlara Hazırlık Yayınlarının yer aldığı 3 Nolu Salon içinde ziyaret edilebilir.

 

Girişin ücretsiz olduğu 19. İzmir Kitap Fuarı, her gün 11.00-20.00, kapanış günü 27 Nisan 2014 tarihinde ise 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Saygılarımızla,

TÜYAP A.Ş.

Cemran Öder
Kültür Fuarları Kurumsal İletişim Müdürü
T: 0212 867 11 00/1254
F: 0212 886 67 64

www.izmirkitapfuari.com

 

Kitap Fuarlarını Takip Edin:  
www.twitter.com/kitapfuari
www.instagram.com/kitapfuari
www.facebook.com/kitapfuariizmir

 

 
 
Atatürk Cad. (1. Kordon) No:230/7 Murat Apt., Alsancak/İzmir - Türkiye
Tel: 90 (232) 464 92 01, (232) 464 26 39 / Faks: 90 (232) 464 39 83